Türkiye’nin Konuştuğu Olayda Çarpıcı Ayrıntı: “Sadece Eylem Tok İçin İade Davası Açıldı”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul’da ehliyetsiz kullandığı araçla Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu yurtdışına kaçıran annesi yazar Eylem Tok’un ABD’de çıkarıldıkları mahkemece tutuklandıklarını açıkladı. İlk duruşma 18 Haziran’da yapılacak.

Halk TV’de Sinem Fıstıkoğlu ile Haber yayınına katılan avukat Hacı Orhan, Murat Aci’nin babası Özer Aci çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Murat Aci’nin babası Özer Aci, “Bu haber yüreğimize su serpti. sırtımızdan sanki yük indirdik. 115 gündür mücadele ediyoruz. Tek başımıza değildik, sizlerin sayesinde, devlet büyüklerimiz ve sesimizi duyanların sayesinde bu günlere geldik. Acılı günümüzde sevinçliyiz. Yaramız iyileşmedi ama mücadeleye devam ediyoruz” dedi.

Aci ailesinin avukatı Hacı Orhan ise bundan sonraki prosedüre dair beklentilerini anlattı:

“Beklediğimiz karardı. Tartışma kişilerin ABD’de olmasından dolayı ABD vatandaşı olan çocukla ilgili. Eylem Tok’un iade edilmesi konusunda eminiz, çünkü Türk vatandaşı. Amerika devletinin iade kararı vereceğini düşünüyoruz. Hazırlanan iddianame henüz yok. Bu iddianamenin kapsamının geniş olacağını düşünüyoruz. Eylem Tok sadece suçluyu kayırmadı, olay yerine geldi, can çekişen insanlara müdahale etmiyor. TCK’ya göre ihmal suretiyle adam öldürme suçunu oluşturuyor.

Olay yerinde çocuk olarak tarif ettiğimiz kişilerin müdahale göstermesi mümkün değil. İade konusu Bakanlığın alanına girdiği için sayın Bakanlık dosyanın hepsini talep konusu yaparak ilgili ülkeye iletti.”

“SADECE EYLEM TOK İÇİN İADE DAVASI AÇILDI”

ABD’de bulunan gazeteci Serra Karaçam ise ABD’nin prosedürlerine dair bilgi verdi:

“ABD’de Florida Güney Mahkemesi’nin istediği bir iade için ABD savcısı ABD’nin imzaladığı anlaşmaların yerine getirmesi için mahkemeye şikayet dilekçesi yazıyor. Türkiye’nin işi kanıtları, gereken raporları Türkiye’de Amerikan diplomatik misyonuna iletmek. Amerikan Dışişleri Bakanlığı bu dosyaların kanıt statüsünde görüldüğüne dair onay veriyor ve Adalet Bakanlığı’na teslim ediyor.

Aile avukatının bir rolü yok aslında. Türkiye’yi temsil eden ABD savcısı oluyor aslında. Dilekçede Türkiye’nin Eylem Tok’u ve Timur Cihantimur’u istiyor.

Savcı dilekçesine bakıldığında ise Eylem Tok için sadece iade davası açıldı. Muhtemelen Eylem tok’un iade davası kapsamında Timur Cihantimur tutuklu.

Salı günü ne karar çıkacak? Şöyle bir şey olabilir… Kefaletle tutuksuz yargılanmaya dönebilir. Hızlı karar çıkması beklenmiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir