Giysilerinizde ütü lekesi mi oluştu: Sakın lekeli giysinizi çöpe çatmayın ,her şey düzeltilebilir

Neden parlak izler görünüyor?

Tipik olarak, polyester gibi sentetik içeren kumaşlarda demir lekeleri kalabilir. Diyelim ki, ütüde uygun sıcaklığı ayarlamadan bir kumaşı ütülemeye başladınız; bunun sonucunda kumaşın lifleri sarardı, hatta ürün viskon ise yandı. Beyaz giysilerde çizgi sarı bir iz gibi görünürken, siyah giysilerde çıkarılması o kadar da kolay olmayan parlak bir iz gibi görünür. Ancak mevcut ürünlerin yardımıyla eşyalardaki parlak lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz.

Lekeleri kuru temizlemeye gerek kalmadan çıkarma

Ütü kıyafetlerinizde parlak bir leke bıraktıysa, halk ilaçlarını ve büyükannenizin tavsiyesini kullanarak bu lekeyi evde çıkarabilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

soğan

süt

limon suyu

borik asit

sirke

Parlak lekeleri gidermenin en kolay yolu soğan kullanmaktır. Bunu yapmak için soğanı posa haline getirin ve birkaç saat lekeye uygulayın, ardından elbiseyi soğuk suya batırın ve ardından oda sıcaklığında suyla yıkayın.

Parlak nokta güçlü değilse, örneğin bir tane büyüklüğündeyse, normal süt yardımcı olacaktır. Çamaşırlarınızı iki veya üç bardak süte batırın ve ardından her zamanki gibi yıkayın.

Sentetik bir eşya üzerindeki, örneğin polyester bir üstteki demir lekesi taze ise, limon suyuyla veya evde limon yoksa borik asit çözeltisiyle ondan kurtulabilirsiniz.

Solüsyon hazırlamak kolaydır; bunu yapmak için borik asidi 1:1 oranında ılık suyla seyreltip kumaşa 10-15 dakika uygulayın ve ardından çamaşırları yıkama makinesine koyun.

Beyaz doğal kumaşlardan parlak ütü lekelerini çıkarmak için lekeye hidrojen peroksit ve amonyak karışımı uygulayın. Bunu yapmak için 1 çay kaşığı peroksit ve 3-4 damla% 10 amonyak alın, her şeyi 1/2 bardak suyla seyreltin ve elde edilen çözeltiyi gazlı bez kullanarak parlak noktaya uygulayın. Birkaç dakika bekletin, ürünü soğuk suyla durulayın ve tekrar ütüleyin. Bu çözümün yalnızca pamuk gibi doğal kumaşlardan yapılmış beyaz çamaşırlar için geçerli olduğunu unutmayın; renkli çamaşırların rengini bozabilir.

Siyah giysilerin üzerinde parlak noktalar belirirse sirke kurtarmaya gelecektir. Bunu yapmak için temiz gazlı bez alın,% 10’luk sirke solüsyonuna batırın, lekenin üzerine koyun, ütünün sıcaklığını daha yüksek bir sıcaklığa ayarlayın ve iyice ütüleyin.

Yanık izlerini önlemek için siyah kıyafetleri yalnızca yanlış taraftan ütülemek daha iyidir. Eğer hala lekeyi çıkaramıyorsanız burayı güzel bir nakış veya aplike ile gizleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir